Woolgoolgast lõuna poole sõites jäi teele mitmeid väiksemaid linnakesi ja Pacific Hwy kulgeb valdavalt mööda rannikut. Enne Newcastlet on Sandgate ja tegin seal peatuse.
Kuna minu “Konn” on soliidses eas, otsustasin auto välimuse parandamiseks tekitada mingid kleepsud. Arvasin, et ostan mingit kleepsu materjali ja püüan valmis meisterdada mingid lillekesed. Selgus, et esimene koht, kuhu ma selles linnas sattusin oli firma, mis tegeleb autode värvimisega ja juhuslikult ka kleebiste valmistamisega. Seal tehti mulle paari tunni jooksul ja mõistliku hinna eest mõned lillekesed, mille ka kohe autole kleepisin. Väljanägemine on nüüd hoopis lõbusam.
Sydeney on suur ja vanim Austraalia linn, mis on koos oma eeslinnadega hajutatud piki rannikut. Palju on väikeseid lahesoppe ja rannik on valdavalt kaljune. Sydneyst veidi lõunas on koht, kus kapten Cook 1770 aastal maabus. Cook ei ole kaugeltki mitte Austraalia esmaavastaja ja infot selle maa kohta tõid Euroopasse palju varem hispaanlased ja hollandlased, kes ei pidanud seda maad piisavalt sobivaks asumaaks. Kapten Cook oli mees, kes „tõi kohale“ Briti lipu ja kuulutas Austraalia Inglismaa asumaaks.
Paljude jaoks on Sydney sümboliks Oopriteater ja ei ole inimest, kes seda pildil ära ei tunneks. Tegelikult see ongi atraktiivne ja huvitav hoone. Ooperiteater on projekteeritud taanlase poolt, kes saabus esimest korda Austraaliasse alles peale projekteerimise konkursi võitmist. Teatri ehitus läks planeeritust palju kallimaks ja see põhjustas omal ajal palju emotsioone, kuid tulemus on muljetavaldav ja uhke.
Kuid Sydney ei ole ainult ooperiteater. Teatri kõrval on suur sild, mis ühendab põhja ja lõuna linnaosa. Pildil olevad täpid sillal on inimesed, kes marsivad kõrgele vaateplatvormile.
See linna elab 24/7 ja turiste käib siin palju. Kuna linn asub mägise ja sopilise lahe ääres, annab see miljon võimalust näha Sydney panoraami erinevate nurkade alt.
Turistile meenutati aegajalt, kuhu poole peab Austraalias tänavat ületades esmalt vaatama. Olen autoga liikluses juba veidi kogenud aga jalgsi käies on sellised viited teretulnud. Kontoritöötajad on linnapildis ilmeksimatult eristatavad. Kindlasti on neil käes mapp mingite tähtsate paberitega. Ametniku külge on alati kinnitatud pildiga kaardike, mis annab talle võimaluse siseneda tavalise inimese jaoks keelatud uksest, saada odavamalt mingeid Asju või mingeid muid toredaid extraid. Pildilolevad ametnikud käisid hindamas ainult neile teadaoleva objekti olukorda ja peale pooletunnist arutelu lahkusid rahulolevalt.
Sydney lennuväli on linnast veidi lõunas asuval poolsaarel. Linnast lahkudes nägin huvitavat vaatepilti, kus on 3 IN 1.
Veidi pärismaalastest:
Ma ei ole siiani kirjutanud sõnagi aborigeenidest. Mul ei ole eriti eelinfot ja minu arvamus toetub ainult nähtule ja panen selle siis lühidalt kirja.
Kuskilt lugesin, et aborigeenidele sarnane DNA on hindudel ja teisest kohast lugesin, et aborigeenid on saabunud Indoneesiast ~60000 aastat tagasi. Ilmselge, et nad on väga erinevad kõikidest muudest rassidest ja seda nii välimuselt kui ka tavadelt. Eurooplased saabusid Austraaliasse ja püüdsid panna aborigeenid enda sarnaselt käituma ja elama. Kõikidel muudel mandritel on see vähem või rohkem õnnestunud, kuid Austraalias mitte. Arvan, et valge inimene oleks pidanud siia kanti sattuma paartuhat aastat hiljem. Tegelikult pandi pärismaalasele püksid jalga ja püüti õpetada euroopalikke tavasi liiga vara. Siinsetel pärismaalastel jäi lihtsalt üks pikk arenguetapp vahele ja seetõttu ei ole „integreerimine“ eriti õnnestunud. Ma ei teinud ühtegi pilti alkoholiuimas ja rentslis magavast aborigeenist ega ka raha kerjavast noorest ja töövõimelisest pärismaalasest, keda NT ja QLD nägin palju. Mina ei ole oma silmaga näinud ühtegi tööga raha teenivat aborigeeni, kuid loodan, et neid on palju. Isegi Sydneys nähtud tänavamuusikuid manangeeris (loe: müüs) valge mees.
Riik teeb aborigeenidele mintmeid soodustusi. Peaminister on nende ees ametlikult vabandanud 2008 aastal ja nii arvataksegi, et asi on lahendatud. Minu arvates on kogu see pärismaalaste teema üks suur ja praktiliselt ületamatu probleem. Kui ma teaks sellele lahendust, sõidaks ma kohe Camberrassse ja asja saaks korda. Kuna ma lahendust ei tea, piirdusin targutamisega.
Sydney,
11.veebruar
3 Kommentaarid
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-content/themes/thematic/library/extensions/comments-extensions.php:262 Stack trace: #0 /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-content/themes/thematic/library/extensions/discussion.php(30): thematic_commenter_link() #1 /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-includes/class-walker-comment.php(174): thematic_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-includes/class-wp-walker.php(370): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 /data01/virt27473/domeenid/www.au in /data01/virt27473/domeenid/www.aussieround.com/htdocs/wp-content/themes/thematic/library/extensions/comments-extensions.php on line 262